بزرگترین تولید کننده های چای در جهان کدام کشورها هستند؟

۲۱ اسفند ۱۴۰۱ ۰۲:۳۴:۴۴ ب.ظ

چای جزو محبوبترین نوشیدنی های جهان بعد از آب و قهوه است که گاها برخی منابع به عنوان دومین نوشیدنی محبوب جهان تلقی می کنند. به دلیل مصرف بالای این نوشیدنی به عنوان صنعتی پولساز به حساب می آید و بسیاری از کشورها شروع به تولید این محصول نموده اند.  امروزه چای در سراسر جهان ، در درجه اول در آسیا و آفریقا کشت می شود بزرگترین تولید کننده های چای در جهان چین هند کنیا سریلانکا و ترکیه هستند.

ایران نیز جزو تولید کننده بزرگ چای جهان است که طبق آمارهای سال 2018 سالیانه 109 تن چای در ایران تولید می شود که رتبه نهم تولید چای را دارد. تمامی تولید چای ایرانی به واسطه شرایط آب و هوایی مطلوب در شمال کشور تولید می شود و تمایل به خرید چای ایرانی رو به افزایش است.

در ادامه مطلب به 5 کشور بزرگ تولید کننده چای در جهان می پردازیم.

چین

خواستگاه اولیه چای کشور چین است. و به دلیل سابقه طولانی در تولید چای و دارا بودن مهارت قوی، بزرگترین تولید کننده چای در جهان محسوب می شود. طبق آمارهای سال 2018 چین با تولید سالیانه 2.610.000 کیلو چای و حدود 40 درصد از تولید چای جهان را به خود اختصاص داده است.

هند

هند دومین کشور تولید کننده چای است با تولید سالیانه 1.344.000 که در واقع 22 درصد از تولید جهان را به خود اختصاص داده. هند با بیش از یک میلیارد جمعیت حدود 70 درصد از چای تولیدی را مصرف می کند. تجاری سازی چای هند توسط انگلیسی ها آغاز شد. آنها در زمین های مستعمره خود توجه ویژه ای به تولید این محصول کردند. کشور هند گونه های محبوب آسام و دارجلینگ را تولید می کند.

کنیا

کنیا جزو کشورهای آفریقایی است که کشت چای در آن رونق دارد و سالیانه حدود 493.000 کیلو چای تولید می کند. کنیا جهت حفظ رقابت در بازارهای جهانی به دنبال تحقیق و توسعه در صنعت چای است. مردم کنیا چای را در مزارع کوچک پرورش می دهند.

سریلانکا

چای توسط انگلیسی ها و در دوران استعمار وارد سریلانکا شد. سریلانکا با تولید 303.000 کیلو چای در سال چهارمین تولید کننده چای جهان است و چای تولیدی در این کشور به سیلان معروف است. و به دلیل خوش طعمی و معطر بودن، بسیار محبوب است و شهرتی جهانی دارد. تفاوت چای سیلان با سایر چای ها به دلیل محل کشت و آب و هوا و نحوه تولید آن می باشد. سیلان نام قدیم کشور سریلانکا بوده است.

ترکیه

چای در ترکیه در منطقه حاشیه دریای سیاه و در شهر ریزه  کشت می‌شود. آب و هوای مرطوب و نزدیکی به دریای سیاه ، شرایط ایده آلی را برای رشد این محصول فراهم کرده است. طبق آمار سال2018، ترکیه 270.000 کیلو چای تولید کرده که رتبه پنجم بزرگترین تولید کننده چای جهان را به خود اختصاص داده است. ترکیه جزو کشورهایی است که مصرف چای نیز در آن بسیار رواج دارد.

در مطلب زیر می توانید بزرگترین مصرف کننده های چای جهان را ببنید.

http://shomaltea.ir/news/view/561/کشورهای چایخور دنیا را بشناسید