چای در انگلستان

۱۸ اسفند ۱۴۰۱ ۰۳:۰۳:۳۳ ب.ظ

محبوبیت چای نوشی در بین مردم انگلیس بر کسی پوشیده نیست. انگلستان جزو کشورهایی ست که تولید چای در آن صورت نمی گیرد اما بزرگترین و محبوب ترین برندهای چای متعلق به این کشور است.

 تلفظ چای در اروپا و انگلستان از گویش چین شمالی به صورت تِی گرفته شده و اولین بار حدود سال 1600 ملوان ها و تجار با خرید چای آنرا به عنوان هدیه از آسیا به همراه می آوردند.

عواملی که باعث علاقه به مصرف نوشیدن چای در انگلستان شد را به صورت خلاصه در این مطلب ارائه می دهیم.

در ابتدای ورود، چای به عنوان یک نوشیدنی لوکس در بین طبقات اشرافی رواج داشت و ایده مراسم چای عصرانه نیز که در فاصله بین ناهار و شام انجام می شد توسط هفتمین بانوی دوک بدفورد به نام آنا صورت گرفت. این رسم به زودی در میان بقیه اقشار جامعه مرسوم شد به مرور در کل انگلیس به عنوان یک فرهنگ مرسوم شد

برخی منابع موضوع دیگر در رواج نوشیدن چای در انگلستان را مربوط ازدواج چارلز دوم با پرنسسی اهل پرتغال به نام براگانزا دمی دانند. وی علاقه زیادی به نوشیدن چای داشت و همین موضوع نیز تأثیر زیادی در رواج چای در انگلستان گذاشت.

کافه های لندن نیز سهم به سزایی در معرفی چای داشتند. یکی از بازرگان های معروف چای، توماس گاروی بود که یک کافه در لندن داشت او چای دم کرده و چای خشک را به مشتریان عرضه می کرد. این پذیرایی بیشتر برای مشتریان خاص انجام می شد. از آن زمان چای در میان کافه ها بسیار محبوب گشت. و فروشگاه ها آن را برای خرید مردم فراهم می کردند. در پی استقبال زیاد مردم انگلیس از چای پس از آن واردات انبوه چای از هند شرقی صورت گرفت.