پایان برداشت برگ سبز چای در سال 1401

۱۱ آبان ۱۴۰۱ ۰۹:۵۸:۰۸ ق.ظ

با توجه به شرایط آب و هوایی امسال که باعث دیررس شدن برگ سبز چای در باغات شد خرید تضمینی برگ سبز چای در چین سوم تا روز 10 آبان تمدید شد. معمولا خرید تضمینی برگ سبز چای تا پایان مهر به پایان می رسد.

اگر قصد مسافرت به استان گیلان و دیدن و لذت بردن از برداشت چای و خرید چای دارید آشنایی با فصول برداشت برگ سبز چای در ایران خالی از لطف نیست.

خرید تضمینی برگ سبز چای توسط دولت انجام می گیرد که با توجه به کیفیت برگ سبز چای به درجه یک و دو تقسیم بندی می شود. شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک برای سال ۱۴۰۱ را ۹ هزار و ۲۰۰ تومان و برگ سبز درجه دو را نیز هفت هزار و ۱۰۰ تومان اعلام کرده ‌است. در استان گیلان و مازندران نزدیک به ۱۷۰ کارخانه چایسازی برای خرید تضمینی برگ سبز چای با سازمان چای قرارداد بسته اند استان های گیلان و مازندران، 55 هزار چایکار دارد و وسعت باغ‌های چای این ۲ استان حدود ۲۵ هزار هکتار است.

برداشت برگ سبز چای با توجه به شرایط آب و هوایی ایران و شمال کشور هر ساله در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد. و حدودا از هر هکتار باغ چای 7 تن برگ سبز برداشت می شود و 22 درصد از برگ سبز چای به چای خشک تبدیل می شود. به این معنی که حدودا از هر 5 کیلو برگ سبز چای 1 کیلو چای خشک تولید می شود.

چین بهاره

چین اول به چین بهاره نیز معروف است. زمان برداشت چین اول با توجه به شرایط آب و هوایی از اوایل اردیبهشت و حتی گاها اواخر فروردین تا پایان خرداد ماه ادامه دارد. محصول این چین از لحاظ کیفیت و لطافت به دلیل خواب زمستانی بوته چای در بالاترین رتبه از لحاظ کمی و کیفی قرار می گیرد. مقدار برداشت محصول در این چین حدودا 45 درصد از برداشت سالیانه چای می باشد.

چین تابستانه

این چین از آغاز تیر تا پایان شهریور به مدت سه ماه به طول می انجامد. مقدار برداشت محصول در این چین نیز حدودا 35 درصد برداشت سالیانه چای می باشد.

 چین پاییزه

با پایان گرمای تابستان و شروع فصل پاییز برداشت پاییزه چای آغاز می شود و تا پایان مهر ماه به طول می انجامد. از این چین به لحاظ کوتاهی زمان برداشت و سرمای هوا و متوقف شدن رشد بوته چای، جوانه ها کوچک و سبک  مقدار محصول کمتری نسبت به دو چین دیگر برداشت می گردد.

مقدار برداشت چای در این چین 20 درصد برداشت سالیانه چای می باشد.