صادرات چای اصیل ایرانی به کدام کشورها می باشد؟

۳۰ بهمن ۱۳۹۶ ۱۲:۲۳:۳۴ ب.ظ

کشورهایی که چای ایرانی می نوشند

بخشی از چای صادراتی ایرانی به مقصد جمهوری آذربایجان رفته و مابقی آن به کشورهایی مانند ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان و ترکیه صادر می‌شود. براساس آمارهای منتشر شده صادرات چای ایرانی در سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ با فراز و نشیب هایی همراه بوده است،در واقع به استناد آمار می‌توان گفت که سال ۱۳۹۳ سالی بود که صادرات چای داخلی و اصیل ایرانی در اوج قرار داشته و در نهایت به ۳۶.۷ میلیون دلار رسید.

از کشورهایی مانند ترکیه، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و آذربایجان به عنوان بازارهای هدف سال گذشته یاد شده است که در سال‌های قبل نیز ترکیب کشورهای هدف این بخش تقریبا مشابه بوده است. طبق آمارهای گزارش شده در برخی سال‌ها کشورهایی مانند روسیه، آلمان، اندونزی، افغانستان، عراق، امارات متحده عربی و حتی هند نیز جزو بازارهای صادراتی ایران بوده‌اند. با توجه به گزارشات مستند در سال گذشته ۵۶ درصد از چای ارگانیک ایرانی به جمهوری آذربایجان، ۱۵ درصد به کشور تاجیکستان، ۱۴ درصد به کشور ازبکستان، ۱۱درصد ترکمنستان و چهار درصد به کشور ترکیه صادر شده است.

صادرات چای اصیل و ارگانیک ایرانی

موانع موجود بر سر راه صادرات چای ایرانی

در مسیر صادرات چای اصیل ایرانی و همچنین تولیدات  آن مشکلات متعددی وجود دارد. از جمله مشکلات حوزه تولید چای داخلی می‌توان به مواردی مانند راندمان پایین تولید، کوچکی و پراکندگی باغ‌های چای، فاصله نامناسب این باغ‌ها تا کارخانه‌های چایسازی دانست که سبب فشردگی و گرم شدن برگ‌های چای و کاهش کیفیت آنها می‌شوند، اشاره کرد.

از جمله مشکلات و موانع موجود در صادرات چای مرغوب ایرانی نیز می‌توان به بحث قاچاق گسترده چایی به کشور اشاره کرد که وضعیت بازار داخلی و صادرات را مخدوش کرده است. از سوی دیگر محدود بودن بازارهای صادراتی و بالا بودن تعرفه‌های گمرکی چای خشک و عدم ثبات قیمت در بازارهای صادراتی از دیگر مواردی است که سر راه صادرات انواع چای ایرانی سد ایجاد می‌کند.

 

آدرس کانال تلگرام فروشگاه اینترنتی چای شمال ایران ShomalTea@  و آی دی گفتگوی آنلاین تلگرامی  ShomalTeaStore@ می باشد.