با افزایش فروش چای ایرانی بسیاری از باغ های متروکه چای احیا شدند

۷ بهمن ۱۳۹۶ ۰۲:۲۹:۰۷ ب.ظ

مصرف سالانه چای در کشور بالغ بر ۱۲۰ هزار تن

درگذشته حدود ۷۰ هزار تن چای تولید می‌شد که الآن ۲۰ هزار تن چای تولید می‌شود، واقعیت تلخ کاهش میزان تولیدات چای طبیعی و ارگانیک ایرانی واردات بیش ازحد و قاچاق چای در این حوزه می باشد و اگر تنها به میزان نیاز کشور چای وارداتی صورت گیرد مشکلات کاهش تولیدات چای ایرانی در جهت اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید و کالای ایرانی حل خواهد شد.
دکتر روزبهان اظهار داشت که سالانه ۲۴ هزار تن چای خشک در استان‌های گیلان و مازندران تولید  می شود و علاوه بر این ۸۰ هزار تن چای خشک نیز از کشور‌های دیگر خریداری می شود تا کمبودی در کشوربوجود نیاید.

 

افزایش قدرت تجارت چایی مرغوب ایرانی

در صورت کنترل قاچاق چای و تعرفه‌گذاری منطقی برای چای خارجی، قدرت بازرگانی چای داخلی کشور بیشتر می‌شود.
وی با بیان اهمیت اقتصادی چای در کشور از همه دست اندرکاران و تولیدکنندگان چای درخواست کرد، در راستای بازرگانی چای از برنامه‌های دوطرفه (تولید - بازار و بازار-تولید) استفاده کنند.

 

احیا تولید باغ‌های متروکه چای شمال

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به حمایت‌های دولت از کشاورزان چایکار شمال کشور برای افزایش سطح زیر کشت گفت: کشاورزان گیلانی و مازندرانی در ۲ سال گذشته ۴ هزار هکتار از باغ‌های متروکه خود را احیا کرده اند. دکتر روزبهان با بیان اینکه وسعت باغ‌های چای شمال کشور ۳۲ هزار هکتار است، گفت : نبود ارتباط پویا با عوامل تولید یکی از ضعف‌های صنعت چای ایرانی بود که در روند توزیع و منافع چایکاران اثر نا مطلوب گذاشته است. وی در ادامه بیان داشت که با تشکیل زنجیره چای کشور نحوه تولید کمی وکیفی و عرضه محصول چای در بازار بهبود خواهد یافت.

 

آدرس کانال تلگرام فروشگاه اینترنتی چای شمال ایران ShomalTea@  و آی دی گفتگوی آنلاین تلگرامی  ShomalTeaStore@ می باشد.