تولید حدود 30 هزار تن چای در داخل کشور

۲۱ شهریور ۱۳۹۶ ۱۰:۳۳:۴۸ ق.ظ

نیاز ما به چای در کشور حدود 110 هزار تن

دکتر روزبهان درباره میزان واردات به کشور نیز با بیان اینکه میزان نیاز ما به چای حدود ۱۱۰ هزار تن است، گفت: حدود ۳۰ هزارتن این میزان در داخل تولید و نزدیک به ۸۰ هزار تن آن وارد می‌شود که بخشی از واردات نیز رسمی‌و بخشی غیر رسمی‌است.

او با اشاره به اینکه سال ۹۵ نسبت به ۹۴ میزان تولید حدود ۱۲ هزارتن افزایش داشته است، ادامه داد: طبیعتا به همین میزان نیز از مقدار واردات کم می‌شود. روزبهان در ادامه اظهار داشت: چای‌هایی که در حال حاضر در بازار وجود دارد هم تولید داخل و هم وارداتی است، میزان آن نیز متعارف و در اندازه نیاز است و نیازی به واردات بیشتر نیست.

تاکنون هزارتن چای از چایکاران خریداری شده است اما با افزایش تولید بازهم نیاز داخل برطرف نمی شود و در کنار تولید بحث داغ واردات چای از کشورهای مختلف جهان مطرح است.
براساس آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی چهار ماهه نخست سال جاری، در این مدت بیش از 16 هزار و 368 تن چای سیاه از کشورهای مختلف جهان وارد ایران شده است.

 

 

برای اطلاع از جدیدترین خبرهای چایی ایران و آخرین قیمت چای شمال کشور و خبرهای حوزه صنعت چای و اخبار کارخانه های چایسازی و مشاهده لیست نمایندگی های چای ایرانی می توانید به کانال تلگرام چای شمال به آدرس shomaltea@ مراجعه نمایید.