از فواید دمنوش های گیاهی بیشتر بدانیم

۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۹:۵۰:۲۸ ق.ظ

خواص دم نوش های طبیعی برای انسان

دَم‌نوش نوعی نوشیدنی است که در آن جزیی از گیاهان دارویی که قابل حل در آب است، بصورت خشک یا تازه مورد استفاده قرار می‌گیرد. دمنوش ها یکی از قدیمی ترین سنت ها در گرفتن عصاره طبیعی گیاهان می باشد که در درمان بسیاری از امراض و بیماری ها مورد استفاده قرار میگیرد.

روش تهیه دم نوش های طبیعی به طور کلی به این صورت است که ابتدا روی گیاه که به طرز صحیحی خرد شده آب جوش می‌ریزند، سپس آن را به مدت ۵–۳ دقیقه در یک ظرف در بستهٔ شیشه‌ای یا چینی می‌گذارند و گاهی آن را هم می‌زنند و سپس مایع را از کاغذ صافی یا الک با شبکهٔ ریز عبور می‌دهند.

تاریخچهٔ دم‌نوش های گیاهی را نمی‌توان از تاریخچهٔ گیاهان دارویی جدا دانست. اگرچه گیاهان دارویی منشأ طبیعی دارند و در مقایسه با داروهای شیمیایی عوارض کم‌تری ایجاد می‌کنند، اما مصرف بیش از حد یا غیرعلمی برخی از این گیاهان می‌تواند موجب عوارض ناخواسته و حتی مسمومیت‌های شدید گردد؛ بنابراین مصرف دم‌نوش‌ها نیز همانند داروهای شیمیایی باید با آگاهی و پس از اطلاع از سازوکار عمل آن‌ها باشد.

در ایران در سال‌های اخیر دم‌نوش‌های گیاهی و میوه‌ای مورد استقبال و مصرف خانوارها قرار گرفته است. این روزها آنقدر از عوارض و خطرات داروهای شیمیایی می شنویم که افراد سعی دارند که از جایگزین های گیاهی به جای داروهای مضر شیمیایی استفاده کنند.

بسیاری از متخصصان  طب سنتی ایران نوشیدن دمنوش ها یا چای های گیاهی را بهترین و ساده ترین راه برای تسکین دردهای عمومی بدن و پیشگیری از ابتلا به بیماری ها می دانند. خوشبختانه امروزه انواع چای های گیاهی و ارگانیک که ضامن سلامت انسان می باشد در بازار موجود می باشد و چه خوب است که به جای خرید چای خارجی و دمنوش های حاوی اسانس و مواد افزودنی از چای طبیعی ایرانی و دمنوش های خانگی دست ساز خود بهره ببریم.

 

برای اطلاع از آخرین اخبار کشاورزان چایکار و چای ایرانی و آخرین قیمت چایی شمال کشور و خبرهای حوزه صنعت چای ایران می توانید به کانال تلگرام چای شمال به آدرس shomaltea@ مراجعه نمایید.