خواص درمانی چای ایرانی

۵ دی ۱۳۹۵ ۰۹:۴۰:۵۹ ق.ظ

فواید مصرف چای خالص و طبیعی

 

یکی از مهمترین اثرات نوشیدن چایی طبیعی ایرانی، رفع خستگی در افراد می باشد.

امروزه «چاي» به عنوان پرمصرف‌ترين نوشيدني ( پس از آب)‌ در كشور ایران شناخته شده است و معمولا در تمام مراسم از اين نوشيدني استفاده مي‌شود. چاي سياه ایرانی داراي رنگدانه‌هايي است كه اثر كاهش ابتلا به سرطان‌ مختلف در آنها ديده مي‌شود و زماني كه چاي با غلظت مناسب دم بكشد، تنها نيمي از كافئين يك فنجان قهوه را خواهد داشت.

چاي معمولا موجب كاهش چربي‌هاي خون مي‌شود و عملكرد كليه را در بيماران مبتلا به نارسايي مزمن كليه بهبود مي‌بخشد و اثرات ضد ميكروبي آن از ايجاد پلاك و پوسيدگي دندان جلوگيري به عمل مي‌آورد و در كاهش خطر بيماري قلبي ارتباط مثبت و قوي دارد فقط حتما حداقل یک ساعت بعد از غذا نوش جان شود.

 

انواع چاي و دمنوش ها

چاي از گياهاني است كه مي‌توان دم‌ كرده آن را نوشيد، گياهان فراوان ديگري نيز هستند كه مي‌توانند در كنار چاي مصرف شوند و حتي برخي از مراجع پزشكي براي آنها فوايدي را ذكر كرده‌اند كه دستور دم كردن اين گياهان كم و بيش همانند دستور چاي است.

 

چاي زنجبيل، چاي زمستاني

زنجبيل از گذشته های دور مورد مصرف مردم ايران، هند و چين بوده است و امروزه به عنوان گياهي دوست‌داشتني مصرف مي‌شود زنجبيل تازه، شربت و چاي آن در بدن توليد گرما مي‌كند و بدين وسيله مواد سمي و زائد بدن را به صورت عرق از بدن خارج مي‌كند.

استفاده از چاي زنجبيل هضم را آسان و اثرات سودمندي را در رفع تهوع خواهد داشت و همچنين به عنوان درماني سنتي براي سرماخوردگي، گلودرد و آنفلوآنزا به كار مي‌رود و بهتر است براي رفع تندي اين چاي از برگ نعناع آسياب شده در اين چاي استفاده شود.

 

چاي به‌ليمو، مقوي معده

به‌ليمو (وربن)‌ برگ معطري است كه مانند چاي دم مي‌شود و اثر مقوي روي معده دارد و جهت دردهاي عصبي و پايين آوردن درجه حرارت بدن در بيماري‌ها بسيار مفيد است.

 

چاي بهار نارنج

دم‌كرده بهار نارنج تازه يا خشك نوشيدني معطري است كه اطباي قديم آن را براي قلب مفيد مي‌دانستند. اين گياه معطر به صورت دم‌كرده و به عنوان داروي ضدتشنج در بيماري‌هاي عصبي همانند هيستري، ضعف اعصاب و  رفع سكسكه به كار مي‌رود و خواب‌آور، اشتهاآور و رفع تپش قلب است به همين دليل مصرف عرق و چاي آن به افرادي كه دچار بيماري‌هاي اعصاب  يا قلبي‌اند توصيه مي‌شود.

 

چاي نعناع را خانم‌ها بنوشند

چاي نعناع يكي از پرطرفدارترين دم نوش‌هايي است كه به دليل طعم و مزه نشاط‌ آورش مورد توجه است.

تحقيقات جديد پژوهشگران بيانگر اين است كه دم‌ كرده اين گياه مي‌تواند تاثير بسزايي در كاهش رشد موهاي زايد زنان داشته باشد.

 

چاي دارچين

شما مي‌توانيد با نوشيدن يك فنجان چاي دارچين تب را به سرعت پايين آورده همچنين دارچين بهترين دارو براي دردهاي عضلاني است و براي رفع درد به كار مي‌رود اثر آن آرام‌كننده و نشاط‌بخش است و باعث گشوده شدن رگ‌ها مي‌شود و در گردش خون اثري مثبت دارد و بدن را در مقابل امراض مصون نگه مي‌دارد و مي‌توان گفت اثر پني‌سيلين و آنتي‌بيوتيك را داراست، پس پيشنهاد مي‌شود اگر سرما خورديد يا ضعف شديد داشتيد، مصرف يك فنجان چاي دارچين را در روز فراموش نكنيد پس اگر چاي معمولي نيز مي‌نوشيد آن را با يك قطعه پوست دارچين به هم زنيد تا طعم چايتان را بهتر كند.

 

برای اطلاع از آخرین اخبار چای ایرانی میتوانید به کانال تلگرام چای شمال به آدرس shomaltea@ مراجعه نمایید.