جای چای ایرانی در برنامه "دورهمی" استاد مهران مدیری خالی است!

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۵:۵۵:۴۴ ب.ظ

وقتی رضا عطاران با چای در دست، در برنامه دورهمی روبروی آقای مدیری می نشیند!؟

برنامه دورهمی مدیری عطاران | چای ایرانی در دورهمی | مهران مدیری و چای شمال | رضا عطاران چای لاهیجان | میهمان برنامه دورهمی | دلنوشته چای و دورهمی

نمی دانم رضا عطاران را بیشتر دوست دارم یا مهران مدیری را، ولی بسیار خوشحالم که در عصر و زمانه ای زندگی و تنفس می کنیم که این طنازان دوست داشتنی و خواستنی نیز هستند. بدون حضور این دو عزیز چه روزگار دل گیر و چه سینمای دل مرده و چه تلویزیون دل زده ای داشتیم. چقدر تلخ تر می گذشت. تصورش را بکن، دنیای بدون جوج!، بدون سه شنبه ها!، بدون نوشابه! و حتی بدون شنیدن صحبت های مسعودخان فراستی!

مدت هاست که این درگیری فکری ذهنم را به خود مشغول کرده که آیا بعد از وداع از این دیار بی وفا و در بهشت خدا، می توانم هر روز این دو نفر را ببینم یا نه؟ چه بهشتی می شود، چه سه شنبه هایی داشته باشیم، چه جوجی بزنیم، نوشابه هم که تا دلت بخواهد آنجا فراوان است!، تازه آنجا دیگر هفتی! وجود ندارد، هر چه هست جفت شیش است، آنجا دیگر فیلمی نیست، افسانه ای نیست، هرچه هست حقیقت محض خداست، چقدر بهشت خدا قشنگ است با این آدم ها...

این ها مقدمه ای بود آقای مدیری بر آنچه الان می خواهم بگویم،

شنیده یم دولت امسال 120 میلیار تومان بودجه برای خرید برگ سبز چایکاران شمال کشور اختصاص داده که صد البته گران وزن است!، ما حرف مان به عنوان بچه کشاورز چایکار و از بد روزگار گرداننده فروشگاه اینترنتی چای شمال این است، میگوییم این رقم دو برابر شود، 240 میلیارد تومان بشود، یعنی به جای خرید برگ سبز کیلویی 2 هزار و اندی از چایکار بشود کیلویی 4 هزار تومان، دلیل هم داریم، شنیده ایم سالیانه 1.400 میلیارد تومان ارز به واردات چای آن هم از نوع اسانس دار و ناخالص اش! اختصاص پیدا می کند، حال ببینید 240 در مقابل 1.400 چگونه قد علم بنماید که کار و کاسبی 60 هزار خانوار چایکار شمالی رو رونقی بخشد. چگونه چند صد شغل در حوزه صنعت چای ایجاد کند، چگونه 150 کارخانه چایسازی گیلان و مازندران از 20 درصد ظرفیت به بالای 70 درصد ظرفیت شان برسند.

ما کشاورزان زبان گله و شکایت را نداریم، حرف های ما چندان شنیدنی نیست! می خواهیم شما از زبان ما بگویی، اصلا شما هم نگو، عطاران را دعوت کن به دورهمی، اون خودش بلده چی بگه! و می داند در کدام جمعه بازار بند تنبان محکمتری می فروشند! شما کافیست موضوع برنامه ات دورهمی را یک شب "چرا باید چای خالص و بدون اسانس بنوشیم" انتخاب کن، همه چیز حل می شود. اگر بدانی چه می شود!؟ من به همراه خانواده 60 هزار چایکار شمالی، بهشت خدا را برایت تضمین می کنیم. به کاشف السلطنه، پدر چای ایران می گویم بالای مجلس را برایت رزرو و پر نقش و نگار کند، در قلب بهشت خدا، حالا چای سرگل شمال رو هم به اون موارد بالایی اضافه کن! فکرش را بکن، چه بهشت نازنینی، تو باشی و عطاران باشد و کاشف السلطنه باشد و ...، اگر آخری را دوست نداشتی به دربان ها می گویم راهش ندهند!!

آقای مدیری عزیز، ما شما و عطاران را بیشتر از چای ایرانی دوست داریم! حتی فراتر از همه اسانس های ذائقه فریب! عطر و طعم وجودتان را مجنون وار می چشیم و رنگ حضورتان را همچون رنگ ناب چای دم کشیده سرگل شمال، مسحور کننده می بینیم و نیک می دانیم که چقدر شما و عطارن، دغدغه مردم را دارید، چقدر دوست دارید مردم ما خوشحال باشند، چقدر دوست دارید فرهنگ گمشده جامعه را برگردانید، چقدر دوست دارید همه پولدار باشند، بیا و نگاه معجزه کننده طنز وجودتان را کمی اقتصادی کن! بیا و اجازه ندهید اسانس ها و انواع افزودنی های مجاز و غیر مجاز، طعم نازنین دسترنج نیاکان مان را به یغما ببرد. بیا این بار یه کوچولو در حد دو پر و یه کتف، ان هم بدون نوشابه! از طلای سبز بد نام شده! مردمان سرزمین های شمالی کشورمان بگو. بگو که چرا باید چای خالص بنوشیم، بگو که فرق چای خالص و ناخالص داخلی و خارجی چیست، بگو که انواع افزودنی ها با بدن انسان چه ها که نمی کند، بگو که کاهش تولید از سالی 80 هزار تن به 20 هزار تن چه دردی دارد! چه غمی دارد!

قبل از انتشار، این دل نوشته را،  در جمع دوستانم که در باغ چایی در شمال مشغول کار بودند، خواندم. اتفاقا مرد چایکاری هم تصادفا آنجا بود. آن پیرمرد پس از شنیدن متن این دلنوشته، دستهاى پينه بسته اش را رو به آسمان بلند کرد و زير لب براى شما به درگاه خدا دعا ميکرد، مدیری اش را بلند می گفت، نمى دانم براى شما چه آرزویی داشت، اما اطمينان دارم که خدا خواسته اش را اجابت خواهد کرد. این را از دستانش فهمیدم! از دستانش! از دستانش!

 

مجید درویشی دوانی

مدیریت فروشگاه اینترنتی چای شمال

یکشنبه 26 اردیبهشت 95